NEDEN TİD DESTEKLİ EĞİTİM?

Anlatan Eller olarak sağır bireylerin eğitimde yaşadıkları fırsat eşitsizliklerine 19 Aralık 2016 tarihinden bu yana TİD destekli eğitimlerimiz ile çözümler getiriyoruz.

1875 yılında Paris’de yapılan Paris Kongresi’nde işaret dilinin yasaklanması önerilmiş, 6-11 Eylül 1880 tarihinde 97 Odyolog 3 sağır bireyin katıldığı Milano Kongresi’nin sonunda sağır bireylerin eğitiminde işaret dili yerine sözel eğitim yönteminin kullanılmasına karar verilmiş ve eğitimde işaret dili resmen yasaklanmıştır. 1953 yılında ise Türkiye’de Türk İşaret Dili resmen yasaklanmaya başlanmış eğitimde sözel – işitsel yöntemlere geçilmiştir. Yasağın gerekçesi olarak sağır bireylerin sözel – işitsel yöntemlerle daha başarılı olabileceği gösterilmiş işaret dili ile eğitimin faydasız olduğu savunulmuştur.

1970’li yılların sonunda dünya genelinde alınan kararın yanlış olduğu fark edilmiş ve sağır bireylerin eğitiminde işaret dili ile eğitime devam edilmeye başlanmıştır. Dünya genelinde yanlıştan dönülmesine rağmen Türkiye’de sağır okullarında TİD ile eğitim yasaklanmaya devam etmiş, sağır öğrencilerin kendi aralarında bile işaret yapması yasaklanmıştır.

1 Temmuz 2005’de TBMM’de kabul edilen ve Resmî Gazete’de yayımlanan 5378 sayılı Engelliler Hakkındaki Kanun’un 15. Maddesine eklenen “İşitme özürlülerin eğitim ve iletişimlerinin sağlanması amacıyla Türk Dil Kurumu Başkanlığı tarafından Türk İşaret Dili Sistemi oluşturulur.” ifadesi ile TİD resmen tanınmıştır.

TİD’nin tanınması sağır bireylerin eğitiminde TİD’in gelmesine sebep olmamış sağır okullarında sözel – işitsel eğitim yönteminin kullanımına devam edilmiştir.

Türkiye’de sağır bireyler 1953 yılından bugüne birincil iletişim dilleri ile eğitim alamamaktadır.

Anlatan Eller tam da bu noktada eğitimde yaşanan fırsat eşitsizliklerine çözüm getirmek amacıyla TİD desteği ile sağır topluma eğitim veren sosyal girişim olarak 19 Aralık 2016 tarihinde hayata geçmiştir.

TİD destekli eğitimlerimize ilk olarak 19 Şubat 2017 tarihinde Youtube üzerinden ders videoları yayınlayarak başladık. Şişli Belediyesi işbirliği ile İstanbul içerisinde sınıf eğitimleri ve sosyal medya üzerinden ders videoları ile 22 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen Engelli KPSS (EKPSS)’nin Matematik alanına hazırlandık.

Gerçekleşen sınavda öğrencilerimiz lise düzeyinde bireysel %56, üniversite düzeyinde ise bireysel %45’lik başarı artışı sağlamıştır.

Nisan 2020 tarihinde gerçekleşecek olan EKPSS’nin Genel Yetenek Alanı’na (Türkçe – Matematik) Anlatan Eller Online Eğitim Platformu üzerinden ve İstanbul içerisinde sınıf eğitimleri ile hazırlanacağız.

Detaylı bilgi ve işbirliği için: [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Çalışmamızdan Haberler

Haberler

EKPSS 2018 Raporu

Anlatan Eller, Türk İşaret Dili destekli eğitimlerine ilk olarak Engelli KPSS'nin matematik alanı ile başlamıştır.…
Haberler

EKPSS Matematik Öğrencilerimiz Mezun Oldu

Anlatan Eller ve Şişli Belediyesi işbirliği ile 4 Ocak 2018 tarihinde başladığımız EKPSS Matematik Kursumuzu…
Haberler

Şişli Belediyesi İşbirliği

Anlatan Eller ve Şişli Belediyesi işbirliği ile işitme engelli - sağır bireylerimizi EKPSS Matematik Alanına…

NEDEN TİD DESTEKLİ EĞİTİM?

Anlatan Eller olarak sağır bireylerin eğitimde yaşadıkları fırsat eşitsizliklerine 19 Aralık 2016 tarihinden bu yana TİD destekli eğitimlerimiz ile çözümler getiriyoruz.

Devamını Okuyun

TİD İLE İLETİŞİM İÇİN ANLATAN ELLER

Anlatan Eller olarak işiten ve sağır bireyler arasında iletişim köprüsü görevi görüyor, TİD eğitimlerimiz ile sağır istihdamına katkı sunuyoruz.

Devamını Okuyun

TİD ile ÇEVİRİ İÇİN ANLATAN ELLER

Türkçe’den Türk İşaret Dili’ne, Türk İşaret Dili’nden Türkçe’ye çeviriler için Anlatan Eller olarak tecrübeli tercüman kadromuzla sizlere destek sağlıyoruz.

Devamını Okuyun