NEDEN TİD DESTEKLİ EĞİTİM?

Anlatan Eller olarak sağır bireylerin eğitimde yaşadıkları fırsat eşitsizliklerine 19 Aralık 2016 tarihinden bu yana TİD destekli eğitimlerimiz ile çözümler getiriyoruz.

1875 yılında Paris’de yapılan Paris Kongresi’nde işaret dilinin yasaklanması önerilmiş, 6-11 Eylül 1880 tarihinde 97 Odyolog 3 sağır bireyin katıldığı Milano Kongresi’nin sonunda sağır bireylerin eğitiminde işaret dili yerine sözel eğitim yönteminin kullanılmasına karar verilmiş ve eğitimde işaret dili resmen yasaklanmıştır. 1953 yılında ise Türkiye’de Türk İşaret Dili resmen yasaklanmaya başlanmış eğitimde sözel – işitsel yöntemlere geçilmiştir. Yasağın gerekçesi olarak sağır bireylerin sözel – işitsel yöntemlerle daha başarılı olabileceği gösterilmiş işaret dili ile eğitimin faydasız olduğu savunulmuştur.

1970’li yılların sonunda dünya genelinde alınan kararın yanlış olduğu fark edilmiş ve sağır bireylerin eğitiminde işaret dili ile eğitime devam edilmeye başlanmıştır. Dünya genelinde yanlıştan dönülmesine rağmen Türkiye’de sağır okullarında TİD ile eğitim yasaklanmaya devam etmiş, sağır öğrencilerin kendi aralarında bile işaret yapması yasaklanmıştır.

1 Temmuz 2005’de TBMM’de kabul edilen ve Resmî Gazete’de yayımlanan 5378 sayılı Engelliler Hakkındaki Kanun’un 15. Maddesine eklenen “İşitme özürlülerin eğitim ve iletişimlerinin sağlanması amacıyla Türk Dil Kurumu Başkanlığı tarafından Türk İşaret Dili Sistemi oluşturulur.” ifadesi ile TİD resmen tanınmıştır.

TİD’nin tanınması sağır bireylerin eğitiminde TİD’in gelmesine sebep olmamış sağır okullarında sözel – işitsel eğitim yönteminin kullanımına devam edilmiştir.

Türkiye’de sağır bireyler 1953 yılından bugüne birincil iletişim dilleri ile eğitim alamamaktadır.

Anlatan Eller tam da bu noktada eğitimde yaşanan fırsat eşitsizliklerine çözüm getirmek amacıyla TİD desteği ile sağır topluma eğitim veren sosyal girişim olarak 19 Aralık 2016 tarihinde hayata geçmiştir.

TİD destekli eğitimlerimize ilk olarak 19 Şubat 2017 tarihinde Youtube üzerinden ders videoları yayınlayarak başladık. Şişli Belediyesi işbirliği ile İstanbul içerisinde sınıf eğitimleri ve sosyal medya üzerinden ders videoları ile 22 Nisan 2018 tarihinde gerçekleşen Engelli KPSS (EKPSS)’nin Matematik alanına hazırlandık.

Gerçekleşen sınavda öğrencilerimiz lise düzeyinde bireysel %56, üniversite düzeyinde ise bireysel %45’lik başarı artışı sağlamıştır.

Nisan 2020 tarihinde gerçekleşecek olan EKPSS’nin Genel Yetenek Alanı’na (Türkçe – Matematik) Anlatan Eller Online Eğitim Platformu üzerinden ve İstanbul içerisinde sınıf eğitimleri ile hazırlanacağız.

Detaylı bilgi ve işbirliği için: [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Katılımcılarımınızın Gözünden Anlatan Eller

Beş haftalık eğitimimizin sonunda işaretlerimizi ve mimiklerimizi geliştirip yol almamızı sağladı ve eğlenceli samimi bir ortamdı. Anlatan Eller’e çok teşekkürler…

Hamide TutarKatılımcı

Samimiyet ve rahatlıkla bu dili öğrenebileceğiniz, güler yüzlü eğitmenlerle donanmış bir yer. Kesinlikle deneyimlenmeli…

Burcu AksoyKatılımcı

Anlatan Eller’de aldığım Türk İşaret Dili eğitimi sadece sağırlarla iletişim kurma imkanı değil aynı zamanda sağır kültürünü tanımak, sağırların düşünsel yapısını anlamak, işaretlerin kökenini öğrenmek, bu muhteşem görselliğin arkasında nasıl bir işleyiş olduğunu keşfetmek gibi zenginlikler de kattı hayatıma. İletişim kurmanın en güzel yollarından biri olan işaret dilinin yaygınlaştırılmasında Anlatan Eller gibi kurumların varlığı çok değerli. Anlatan Eller iyi ki var!

Gülten SarhanKatılımcı

Teoride öğrendiklerini pratiğe dökerek kendini geliştirmek ve eğlenerek öğrenmek isteyen herkes Anlatan Eller’e katılmalı.

Esra UzuncanKatılımcı

Anlatan Eller benim için hem sıcacık bir ev oldu, hem de birbirinden tatlı arkadaşlar edinmemi sağladı. Temeli hissiyata ve sevgiye dayanan bu dili Anlatan Eller’de öğrendiğim için çok mutluyum.

Yağmur TanıkKatılımcı

Dili ve kültürü tanıyarak hem kendini geliştirmek hem de toplumla entegre içinde olabilmek için Anlatan Eller’e herkes katılmalı.

Seda AlataşKatılımcı

Anlatan Eller, mahallemdeki komşularımla işaret dili konuşabilir olduğum, öğreten, tanıştıran ve güzelleştiren bir çatı oldu. Teşekkür ederim.

Ayşegül KılıçKatılımcı

Sıcacık, neşeli bir ortamda, sağır bireyler tarafından eğitim alma fırsatını elde etmek ve kültürlerini tanıyarak farkındalıklarını arttırmak isteyenler kesinlikle Anlatan Eller’de eğitim almalı.

Gizem YaşarKatılımcı

Eğitim sayesinde insan değişir, gelişir ve daha bilgili olur. Kısa sürede, hayata dair bize çok fayda sağladı Anlatan Eller’deki eğitim. Dersler oldukça verimliydi. 3 farklı öğretmen modeli tanımak daha da zevkli kıldı derslerimizi. Emeğinize sağlık. Sizi seviyorum.

Tuğba TurunçKatılımcı

Onları sevdim. Öğretmeyi ve öğrenmeyi sevenleri kim sevmez ki? Öğrettiğiniz her yeni işaret için ayrı ayrı teşekkür ederim, teşekkür ederim, teşekkür ederim.

Cemile Melek ŞirinKatılımcı

Benim açımdan farklı, zor ve anlamaya çalışmalı, mimiklerin eksik olmadığı ve değerli bir deneyimdi. Kısaca masal gibiydi…

Handan YiğitKatılımcı

Benim için çok güzeldi hatta bittiği için üzüldüm bile. Keşke sizinle daha çok dersimiz olsaydı hepiniz benim için bir yabancı değil, bir abla bir arkadaş gibi oldunuz ve çok güzel şeyler öğrendik, çok iyi çalıştık birlikte. Herkese çok teşekkür ederim.

Özge AkgülKatılımcı

Anlatan Eller = <3 İlk günden son güne kadar gülen yüzleriniz, ilginiz, alakanız ve bol bol yaptırdığınız tekrarlar ile bana güven veren tek adres.

Ceren ÜçkalelerKatılımcı

Sağır ve işiten bireyler arasında iletişimi güçlendirebilir aynı zamanda sağır bireylerin istihdam edilebilirliğine küçük de olsa katkı sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda güzel dostluklar kurabileceğiniz sıcacık bir ortam.

Duygu ŞenkayalıKatılımcı

Benim için Anlatan Eller, bu ülkedeki iyiliği ayakta tutmaya çabalayan güzel insanlardan bazıları demek. O güzel insanlarla çok eğlendik, pek çok şey öğrendik… İnsan olmak iletişmekse eğer, bunun en zarif yollarından birini bizlerle paylaştıkları için çok teşekkürler.

Esra PulcuKatılımcı

Engelleri ortadan kaldırmak için herkes işaret dili öğrenmeli. Ben bunun için samimi, içten, özverili eğitimcilerin olduğu Anlatan Eller’i tercih ettim ve iyi ki etmişim.

Tuğba ErsanKatılımcı

Türk İşaret Dili’ni sağır öğretmen eşliğinde daha akıcı işaretleşmeyi, doğru mimik kullanmayı öğrendiğim faydalı bir eğitimdi. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.

Deniz KarakayaKatılımcı

İletişim karşılıklı olduğu için işiten bireylerin de duygu ve isteklerini sağır bireylere aktarma ihtiyacı var. Bu engel sadece sağır bireylere ait değil. İşiten bireylerin bunu aşması için çaba sarf etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun için Anlatan Eller’i herkese tavsiye ederim.

Funda PınarKatılımcı

Sağır bireyler ve işiten bireyler arasındaki köprüyü daha da kuvvetlendirmek yeni dostluklara ulaşmak Anlatan Eller’de o kadar kolay ki!

Aysel KocamanKatılımcı

Merhaba hepimize! Yepyeni bir kültürle tanışmamı sağlayan; duyan ve duymayanların daha çok bir araya gelip paylaşacağı atölyeler için bana ilham olan Anlatan Eller’e teşekkürlerimle.

Sema AlevcanKatılımcı

Çalışmamızdan Haberler

TİD Alfabe - Anlatan Eller
Haberler

Türk İşaret Dili Alfabe Afişi

Türk İşaret dili diğer dillerden farklıdır. Türk İşaret Dili eğitimleri veya dil ile ilgili duyurular…
Haberler

EKPSS 2018 Raporu

Anlatan Eller, Türk İşaret Dili destekli eğitimlerine ilk olarak Engelli KPSS'nin matematik alanı ile başlamıştır.…
Haberler

EKPSS Matematik Öğrencilerimiz Mezun Oldu

Anlatan Eller ve Şişli Belediyesi işbirliği ile 4 Ocak 2018 tarihinde başladığımız EKPSS Matematik Kursumuzu…

NEDEN TİD DESTEKLİ EĞİTİM?

Anlatan Eller olarak sağır bireylerin eğitimde yaşadıkları fırsat eşitsizliklerine 19 Aralık 2016 tarihinden bu yana TİD destekli eğitimlerimiz ile çözümler getiriyoruz.

Devamını Okuyun

TİD İLE İLETİŞİM İÇİN ANLATAN ELLER

Anlatan Eller olarak işiten ve sağır bireyler arasında iletişim köprüsü görevi görüyor, TİD eğitimlerimiz ile sağır istihdamına katkı sunuyoruz.

Devamını Okuyun

TİD ile ÇEVİRİ İÇİN ANLATAN ELLER

Türkçe’den Türk İşaret Dili’ne, Türk İşaret Dili’nden Türkçe’ye çeviriler için Anlatan Eller olarak tecrübeli tercüman kadromuzla sizlere destek sağlıyoruz.

Devamını Okuyun

Bizden Haberdar Olun

Anlatan Eller’i yakından takip etmek çok kolay, yapman gereken tek şey e-posta adresini bizimle paylaşmak. Göndereceğimiz e-bülten ile yaklaşan etkinlikler, haberler ve daha birçok konudan anında haberdar olabilirsin.